Jak stworzyć ciekawe portfolio?

W ostatnim czasie osoby poszukujące pracy lub aplikujące na studia artystyczne coraz częściej mogą spotkać się z pojęciem portfolio. Nie ulega wątpliwości, że to jeden z najlepszych sposób na zaprezentowanie swoich umiejętności i zebranie dorobku artystycznego w zwartą całość. Jak zrobić portfolio? Podpowiadamy. 

Mimo że portfolio jeszcze do niedawna tworzyli wyłącznie artyści i osoby niejako powiązane ze sztuką, dziś dotyczy również copywriterów czy projektantów, a także wielu innych kreatywnych zawodach. Portfolio – co to takiego? W dosłownym tłumaczeniu jest to teczka lub segregatora, którego celem jest zaprezentowanie prac artysty lub sposób zaprezentowania ewolucji, jaką przeszedł w danej dziedzinie. Jeżeli o artystach mowa… zastanawiasz się, jak powinien być wyposażony pokój małego artysty? Zapraszamy do naszego poprzedniego artykułu, w którym zdradzamy szczegóły

To jednak nie wszystko. Portfolio może służyć również do oceny umiejętności osoby ubiegającej się o konkretną posadę lub stanowisko. Jakie elementy mogą więc wchodzić w skład portfolio? Otóż możliwości jest wiele np. różnego rodzaju notatki i materiały prasowe, stworzone artykułu, fotografie, rysunki, nagrane płyty CD. Sklep internetowy dla plastyków posiada w ofercie portfolio teczki o różnych wymiarach (A1-B2).  

Jak zrobić zapadające w pamięć portfolio?

Zastanawiasz się, jak zrobić portfolio, aby wyróżniło się na tle pozostałych? Być może zabrzmi to banalnie, ale kluczem do sukcesu jest określenie celu, dla którego zdecydowałeś/ zdecydowałaś się na stworzenie prezentującej swój dorobek. Podczas wyposażania segregatora pamiętaj o tym, aby wybierać tylko najlepsze dzieła, które staną się Twoją wizytówką. Z powodzeniem możesz poprosić o pomoc w wyborze swoich najbliższych lub rodzinę. 

Ważne jest również przemyślenie formy portfolio. Układ czy format techniczny to tylko nieliczne kwestie, które wymagają dokładnej analizy i zastanowienia. Nie sposób nie wspomnieć także o rozmieszczeniu lub w przypadku fotografii czy rysunku pokazania dzieł z różnej perspektywy.