Jaki glukometr wybrać i na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie?

Glukometr to absolutnie niezbędne narzędzie w domu każdego diabetyka. Osoby chore na cukrzycę muszą jakoś kontrolować stężenie cukru we krwi. W przypadku glukometru Ilość glukozy jest mierzona w zasadzie od razu, dzięki czemu nie trzeba czekać na badania. Na rynku można kupić wiele ich rodzajów. Jak wiadomo zdrowie jest najważniejsze, dlatego warto wybrać najlepszą wersję sprzętu. Jaki glukometr wybrać, żeby mieć pewność udanego odczytu?

Najważniejsze funkcje glukometru

Jaki glukometr wybrać, żeby spełniał swoje podstawowe funkcje? Powinien przede wszystkim opierać się na jednej z dwóch metod pomiaru. Najczęściej wykorzystuje się dwie wersje urządzenia: elektrochemiczne i fotometryczne. W tym pierwszym przypadku mierzy się natężenie prądu elektrycznego, które przepływa przez pole na specjalnym teście paskowym. Glukometr fotometryczny rejestruje ilość odbitego światła, które jest powiązane ze zmianą zabarwienia testowego pola.

Dzięki tym metodom glukometr jest naprawdę prosty w użyciu. Warto pamiętać, żeby miał jak najmniejsze możliwe rozmiary. Dzięki temu łatwiej będzie go przemieszczać w trakcie podróży. Po uruchomieniu urządzenia wystarczy wsunąć odpowiedni pasek (zwany testowym), który należy zabarwić w odpowiednim miejscu krwią. Trzeba sobie wtedy delikatnie przekłuć palec.

Czym powinien wyróżniać się dobry glukometr?

Na rynku można znaleźć glukometry o naprawdę dużej jakości. Najważniejsza nie jest jednak jego wielkość czy jakość użytych materiałów.

Jaki glukometr wybrać, żeby nie wymieniać go na inny model? Przede wszystkim powinien dokonywać dokładnych pomiarów. Powinny się one opierać na standardach Komisji Europejskiej. Błąd statystyczny powinien zawierać się w przedziale 15 miligramów na decylitr. Jednostka mg/dl jest standardowo używana przy pomiarze stężenia cukru we krwi. Warto poszukać odpowiednich oznakowań w specyfikacji glukometru.

Ważna jest też pamięć sprzętu. Dzięki niej może on zapamiętać jak najwięcej poprzednich badań. Im więcej pomiarów, tym lepiej można monitorować swój stan zdrowia. Niektóre glukometry mają opcję wyciągania średniego stężenia cukru w ostatnich paru dniach. Przydatna jest również opcja dodawania kolejnej kropli krwi, jeśli dodało się jej za mało za pierwszym razem.

Inne ważne cechy dobrego glukometru

Dobry glukometr powinien zawierać jak najwięcej opcji, które ułatwiają szybki odczyt stężenia glukozy. Inne ważne cechy to:

  • szybki czas działania
  • możliwość podświetlenia ekranu, pozwalająca sprawdzić odczyt w ciemności
  • wysyłanie SMS-a do członka rodziny w przypadku pogorszenia stanu zdrowia
  • odczyt głosowy dla osób starszych, ze słabym wzrokiem

Jaki glukometr wybrać, żeby jeszcze łatwiej ułatwić sobie pracę? Warto wybrać nowoczesne modele, które łączą się z aplikacją. Dzięki temu zyskuje się szereg dodatkowych opcji oraz bardziej estetyczny przegląd pomiaru. Aplikacja pozwala tworzyć specjalne raporty, które pozwalają uzyskać większą ilość informacji o stanie zdrowia. Najnowsze informacje można wysyłać między członkami rodziny. Można tu także tworzyć bardziej zaawansowane raporty dniowe, gdzie dodaje się informacje o pobieraniu próbki na czczo czy podczas posiłku.

Ważna jest też sama ergonomia glukometru. Powinien być jak najmniejszy i nadawać się do przenoszenia w różne miejsca. Ważne, że były jak najbardziej wytrzymały, a przy okazji ładnie wygląda – co cenią szczególnie dzieci. Można je kupić w różnych wariantach kolorystycznych.

Jaki glukometr wybrać, żeby mieć pewność udanego zakupu? Przede wszystkim musi dokładnie mierzyć poziom cukru we krwi. Reszta opcji jest sprawą drugorzędną, ale bywają one przydatniejsze niż się może wydawać.