Prawidłowa pielęgnacja dla skóry delikatnej – o czym należy pamiętać i czego unikać?

30 0
skora delikatna

Delikatna skóra to problem szczególnie dotykający kobiet. Przy tego typu cerze nie tylko kosmetyki, ale również dieta i tryb życia wpływają na jej stan zdrowia. Pielęgnacja dla skóry delikatnej jest szczególnie ważna, a istotna tu jest także wiedza o tym, co może jej zaszkodzić.

Jak pielęgnować cerę wrażliwą i o czym nie zapominać, a także jak dobrać preparaty pielęgnacyjne, podpowiadamy poniżej.

Skóra delikatna, czyli jaka?

Delikatna skóra ma specyficzne uwarunkowania biochemiczne, a tym samym mniej trwałą warstwę ochronną. Często szkodzą jej drobiazgi, które nie mają negatywnego wpływu na normalną cerę. Skóra delikatna charakteryzuje się wysoką podatnością na podrażnienia, zaczerwienienia, a także na ataki niektórych schorzeń. Badania wskazują, że osoby z taką cerą częściej w wieku dojrzałym zapadają na uciążliwy trądzik różowaty.

Pielęgnacja dla skóry delikatnej — co może zaszkodzić i co trzeba wyeliminować?

Wrażliwej cerze należy poświęcić szczególną uwagę, a pielęgnacja dla skóry delikatnej będzie tu kluczowa. Szybkie reagowanie na najmniejsze podrażnienie, swędzenie lub pieczenie jest również istotne, a często wynika z zastosowania niewłaściwego kosmetyku. Dlatego też należy odpowiednio dobierać każdy preparat pielęgnacyjny dostosowany do tego typu cery.

Obecne na rynku kosmetyki często zawierają w sobie składniki, które mogą wpływać na skórę alergicznie. Do takich alergenów należą kwasy glikolowe oraz preparaty z wysokim stężeniem retinolu. Posiadaczka skóry delikatnej zdecydowanie powinna odstawić kosmetyki o takim składzie. Źle dobrany preparat to preludium do poważnych problemów ze skórą.

Rutyna w działaniu i sprawdzone preparaty – klucz w pielęgnacji dla skóry delikatnej

Zadbanie o delikatną cerę nie jest łatwe i wymaga sporo cierpliwości, a wybór odpowiednich kosmetyków niekiedy przebiega metodą prób i błędów. Do tego dochodzi szereg czynników środowiskowych, których należy się pozbyć, a także zadbanie o ogólny stan zdrowia i zdrową dietę.

To wszystko wymaga wprowadzenia w życie pewnej rutyny. Regularna pielęgnacja dla skóry delikatnej jest zbawienna. Ma działanie nie tylko poprawiające jej stan w wewnętrznych warstwach, ale również wzmacnia ochronę przed zewnętrznymi szkodliwymi czynnikami. Warto przy tym zadbać o dobór najprostszych, często przeznaczonych dla dzieci, preparatów do mycia, a także minimalnej ilości kosmetyków upiększających.

Co powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji skóry delikatnej?

Im prostszy skład kosmetyków, tym lepiej, dlatego pielęgnacja dla skóry delikatnej powinna zawierać tylko kluczowe składniki dla jej zdrowia i wyglądu. Co jest ważne w takiej pielęgnacji? Poniżej kilka porad:

  • Regularne nawilżanie cery wrażliwej poprzez stosowanie kremów na bazie wody. Dobrze, jeśli są to preparaty bezolejowe, które nie zatykają porów skóry.
  • Wyeliminowanie preparatów o bardziej zasadowym pH, a także tych, które nadmiernie się pienią. To pomaga zachować równowagę hydrolipidową podnoszącą poziom ochrony skóry przed podrażnieniami.
  • Regularne stosowanie serum wzmacniającego, które zawiera ceramidy, kwas hialuronowy oraz niacynamid.
  • Unikać należy kosmetyków zawierających syntetyczne olejki eteryczne.

Pielęgnacja dla skóry delikatnej musi być dobrze dostosowana, a jednocześnie jej działanie wzmocnić warto wprowadzeniem do diety produktów bogatych w witaminy i mikroelementy mające korzystny wpływ na stan zdrowia skóry. Połączenie tych działań, systematyczność, a także eliminacja niekorzystnych czynników ze środowiska to klucz do zachowania zdrowia i pięknego wyglądu.