Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Łuszczyca jest to przewlekła choroba, której początki sięgają starożytności. Schorzenie to zaliczane jest do chorób autoimmunizacyjnych.W związku z tym, że łuszczyca dotyka większą liczbę pacjentów, specjaliści coraz lepiej radzą sobie z leczeniem objawów i łagodzeniem powstałych wykwitów skórnych. W społeczeństwie niejednokrotnie usłyszeć można twierdzenie, że łuszczyca jest zaraźliwa. Ile jest w tym prawdy?

Cała prawda o tym, czy łuszczyca jest zaraźliwa

Łuszczyca to choroba skóry, która charakteryzuje się wykwitami i zmianami skórnymi na ciele. Wśród najczęstszych czynników odpowiedzialnych za jej powstawanie wymienia czynniki genetyczne i immunologiczne. Leczenie łuszczycy powinno zaczynać się od wizyty u dermatologa. Więcej informacji o tym, kiedy należy udać się do gabinetu specjalisty, tutaj.  W warunkach domowych wsparciem leczenia miejscowego będą dermokosmetyki. Szeroką ofertę produktów przeznaczonych do walki z łuszczyc znaleźć można  w ofercie marki Ducray. Co więcej, z chorobą tą boryka się około 4 proc. społeczeństwa. Ze względu na charakterystyczne zmian, wokół tego schorzenia zaczęły krążyć już legendy i mity, które należy niezwłocznie obalić. Jednym z nich jest twierdzenie, że łuszczyca jest zaraźliwa. Należy pamiętać, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, a zarażenie się nią od drugiego człowieka jest niemożliwe. Mimo że wykwity przypominają te o podłożu zakaźnym, to są tylko i wyłącznie pozory. Podobnie sytuacja wygląda jeżeli chodzi o podanie ręki osobie zakażonej, pływanie w jednym basenie czy dłuższe przebywanie w jednym pomieszczeniu.

Łuszczyca – gdzie pojawia się najczęściej? 

Zmiany łuszczycowe pojawiają się na różnych obszarach ciałach. Najczęściej są to jednak: 

  • łuszczycę paznokci,
  • łuszczyca stawów,
  • łuszczyca skóry głowy,
  • łuszczyca na twarzy,
  • łuszczyca stóp. 

Nie sposób nie wspomnieć jednocześnie o tym, że łuszczyca łączy w sobie okresy remisji i zaostrzeń. Obecnie nie ma możliwości całkowitego wyleczenia choroby.