Wypryski to nic innego jak reakcja zapalna, powstająca w wyniku działania jakiegoś czynnika zewnętrznego. Mogą występować one w trzech postaciach: ostrej, podostrej lub przewlekłej. Warto pamiętać jednak o tym, że nie wszystkie zmiany skórne są wypryskami.
Rodzaje wyprysków na skórze:
- wyprysk kontaktowy – powstaje u osób uczulonych na skutek kontaktu z alergenem,
- atopowe zapalenie skóry – to przewlekła choroba skóry, której towarzyszy silne uczucie świąd i niejednokrotnie stany zapalne,
- trądzik – wśród głównych objawów trądziku wyróżnia się: łojotok, torbiele ropne, zaskórniki, a także zacieki,
- wykwity skórne – są objawem choroby skóry. Dzielimy je na wykwity pierwotne i wtórne.
Jak poradzić sobie z wypryskami?
Aby pozbyć się trądziku, zaleca się przede wszystkim wizytę u dermatologa. Jednak posiadaczki trądziku również nie powinny pozostać bierne. Podstawą w walce z wypryskami jest świadoma i dopasowana pielęgnacja. Kluczowe jest oczywiście oczyszczanie, pozwalające usunąć nadmiar sebum i bakterii bytujących na twarzy. Co więcej, kosmetyki powinny być przeznaczone konkretnie do tego typu cery.
Produkty oczyszczające nie zawierają mydła i posiadają optymalne dla skóry pH. To właśnie dzięki temu chronią naturalną barierę ochronną i nie wywołują podrażnień. W pielęgnacji cery trądzikowej doskonałym rozwiązaniem może okazać się stosownie kosmetyków z jednej serii, które wzajemnie się uzupełniają.
Warto również nieco bliżej przyjrzeć się diecie i posiłkom spożywanym w ciągu dnia. W przypadku trądziku zaleca się rezygnację z picia alkoholu i palenia tytoniu. Powinno unikać się także spożywania przetworzonego jedzenia, gotowych posiłków i fastfoodów. Niezalecane są także słodycze i napoje gazowane.