Na wizycie z logopedą zwykle pojawiają się nastolatkowie, a także dzieci, u których rodzice dostrzegli jakiekolwiek nieprawidłowości związane z poprawnym mówieniem, płynnością językową, a także niepohamowanym lękiem, jakie niesie ze sobą samo wspomnienie o wystąpieniu publicznym. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z poprawnym wypowiadaniem głosek lub spółgłosek, czy też zrozumiałym dla odbiorców składaniem zdania. Czy to oznacza, że spotkania z logopedą dedykowane są wyłącznie dla dzieci? Nic bardziej mylnego. Z rozmów i konsultacji z logopedą z powodzeniem mogą skorzystać osoby w każdym wieku – nawet ci, którzy czasy dorastania czy nauki mają już za sobą. Z konsultacji ze specjalistą z powodzeniem skorzystać mogą również osoby, które zatrudnione są w mediach, mowa tu np. o prezenterach telewizyjnych, prezenterów wiadomości lub dziennikarzy, którzy na co dzień przeprowadzają wywiady. Tutaj idealna dykcja jest koniecznością. Pomocną dłonią w walce o perfekcyjną wymowę służą specjaliści.
Dorośli u logopedy
Logopeda to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem lub leczeniem zaburzeń mowy. Jego głównym zadaniem jest więc kompleksowe zadbanie o to, aby poprawić ogólną komunikację między pacjentem, potencjalnymi rozmówcami, a także ogólnym komfortem wysławiania się. Logopeda pomoże również w walce z następującymi problemami:
- paniczną tremą przed wystąpieniami publicznymi,
- koniecznością nieustannego powtarzania wypowiadanych słów,
- kłopotami z mówieniem, które powstały np. na skutek udaru,
- zbyt długie i głośne mówienie jest problematyczne,
- często występuje jąkanie.
Wizyty u logopedy to jeden z tych tematów, który powoli zaczyna obrastać już legendą. Najwyższa pora raz na zawsze zakończyć wszelkie pomówienia i niejasności. Przyjęło się bowiem, że terapia logopedyczna u osób dorosłych zwykle jest znacznie dłuższa i trudniejsza, niż ma to miejsce w przypadku dzieci lub nastolatków. W rzeczywistości ma to jednak niewiele wspólnego z prawdą – kluczowe jest jednak samozaparcie i systematyczność pacjenta. Co ciekawe, terapia logopedyczna dorosłych wygląda w zasadzie identycznie, jak u dzieci. Najważniejsze są tu w dalszym ciągu ćwiczenia, dzięki którym możliwe jest rozwijanie i poszerzanie umiejętności aparatu mowy.
Wizyty u logopedy – nawet w przypadku osób dorosłych – może znacząco wpłynąć na kontakty z współpracownikami, członkami rodziny i osobami z najbliższego otoczenia. Niezwykle ważne jest jednak wykazanie chęci pracy i dołożenie wszelkich starań, aby ćwiczenia były, jak najbardziej efektywne.