Prawdopodobnie nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że dieta bezglutenowa powinna opierać się przede wszystkim na wykluczeniu wszelkich produktów bogatych w gluten. Kompleksy białek, ponieważ to o nie dokładnie chodzi zdecydowanie nie są sprzymierzeńcem osób zmagających się z choroba, jaką jest celaklia, a także uczulonych na pszenicę czy cierpiących na opryszczkowe zapalenie skóry. Właśnie wtedy należy je bezwzględnie wyeliminować z jadłospisu.
Nietolerancja glukozy jest jedną z tych przypadłości, która jasno daje się we znaki. Wśród najczęstszych objawów celiakii zalicza się: bladość skóry, nadmierne wychudzenie, rozdrażnienie, częste stolce o szarożółtym zabarwieniu, bardzo charakterystyczny – wzdęty brzuch. W walce z nietolerancją glukozy kluczowe jest oczywiście wprowadzenie diety bezglutenowej. Podczas zakupów należy sięgać więc po produkty, które naturalnie nie zawierają glutenu. Na opakowaniu pojawia się wówczas logo z przekreślonym kłosem. Ponadto dieta bezglutenowa powinna być lekkostrawna i bogata w białko. Obawiasz się, że konieczność przygotowywania posiłków doszczętnie pochłonie resztki twojego wolnego czasu? Z pomocą przyjdzie catering, który w ofercie posiada zarówno dietę bezglutenową, jak i wiele innych różnorodnych rodzajów diet.
Co można jeść w diecie bezglutenowej?
Dieta bezglutenowa powinna opierać się przede wszystkich na zdrowych produktach – oczywiście całkowicie bezglutenowych. Mowa tu więc m.in. o :
- owocach i warzywach,
- ziołach,
- przyprawach,
- roślinach strączkowych,
- rybach i mięsach bez glutenu.
Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że dieta bezglutenowa może okazać się kluczem do pozbycia się znienawidzonych objawów. Najważniejsze jest jednak dokładne przyglądanie się temu, co i gdzie spożywamy. W związku z tym, że dieta bezglutenowa należy do grupy diet eliminacyjnych, trzeba zadbać o to, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i składników odżywczych. Odpowiednio zbilansowana dieta bezglutenowa bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm i samopoczucie.